21 cze 2021

Drodzy Rodzice i Opiekunowie naszych Uczennic i Uczniów,

Jeszcze kilka miesięcy temu, nikt nie wyobrażał sobie, w jaką edukacyjną podróż wspólnie wyruszymy. Koronawirus sprawił, że nasza szkoła, podobnie jak wiele innych, była zmuszona pracować zdalnie.

Dziś patrząc wstecz, jesteśmy szczerze dumne z tego, co się wydarzyło, zwłaszcza z Waszych dzieci, a naszych uczniów. Jesteśmy wdzięczne Wam, Rodzicom i Opiekunom, że pomogliście swoim dziecom, zwłaszcza tym młodszym,  w uczeniu się online, oraz że wspieraliście dzieci psychicznie i nie odłożyliście nauki jezyka polskiego na dalszy plan. Z własnego doświadczenia wiemy, jakie to trudne!….. Gratulujemy Wam świadomości i obycia w nowoczesnym świecie. Wasze poświęcenie wróci do Was ze zdwojoną siłą, zwłaszcza za kilka lat, kiedy Wasze dzieci dorosną.

My, nauczycielki, też z dnia na dzień zostałyśmy rzucone na głebokie cyfrowe wody. Spędziłyśmy wiele godzin biorąc udział w webinarach, douczając się obsługi programów i aplikacji edukacyjnych - mamy poczucie, że z doskonałym skutkiem. Starałyśmy się tak organizować pracę na każdym poziomie edukacyjnym, żeby uczeń był w stanie sam wykonywć zadania. Uznałyśmy, że w tym roku mniejsze znaczenie miał procent poprawności w uczniowskich testach, a niż samo ćwicznie języka i realny kontakt z polskimi uczniami. Zmierzyłyśmy się też z comiesięczną walką o budynek niesprawiedliwością i bezsilnością. Wierzymy, że to ostatni taki rok!

Prawdą jest jednak, że nie ma tego złego... Nasi uczniowie, zdecydowanie poprawili swoje kompetencje cyfrowe: nauczyli się używać wyszukiwarek i linków. Zrozumieli, że Internet to nie tylko gry, ale też ogromne zasoby informacyjne i edukacyjne. Nabrali świadomości, że muszą być dojrzałym użytkownikiem sieci, bo zawsze zostawiają po sobie „ślad internetowy”. Zobaczyli też, że można grać, a jednoczesnie uczyć się. Korzyści znalazły się też po nauczycielskiej stronie - zgromadziłyśmy nieprawdopodobną ilość wiedzy i materiałów, które bez wątpienia podniosą jakość naszej pracy po powrocie do szkoły i pozwolą być jeszcze bliżej oczekiwań współczesnego ucznia. Poza tym chyba wszyscy bardziej doceniliśmy naszą polską społeczność podczas tych miesięcy.

Mamy nadzieję, że od września wszyscy wykorzystamy całe opisane tu doświadczenie. Nadrobimy tak kochane przez uczniów gry i zabawy na holu, wycieczki i konkursy oraz świętowanie 10 rocznicy działaloności naszej szkoły. Pomyślimy też, jak szkoła może wesprzeć pomysłowość i zaradność Polonii w Irlandii...

Jeszcz raz dziękujemy. Przekazujemy wyrazy wdzięczności za wszystkie dobre słowa, maile z podziękowaniami oraz wyrozumiałość i udaną współpracę w okresie światowej pandemii. Życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji. Do szczęśliwego zobaczenia!

nauczyciele Polskiej Szkoły w Killarney